Інформаційне повідомлення

Із метою консолідації та формування історичної свідомості Українського народу, збереження національної пам’яті та належного відзначення і вшанування пам’ятних дат і ювілеїв, Верховна Рада України постановляє: «Рекомендувати Міністерству культури та інформаційної політики України забезпечити організацію у закладах культури тематичних виставок, експозицій та інших заходів, присвячених пам’ятним датам і ювілеям 2024–2025 років» (21 грудня 2023 року № 3536-IX).

До 105-річниці із дня народження

ВЄРКIНА

Бориса

Iєремійовича

(9.08.1919 – 12.06.1990)

українського вченого у галузі фізики низьких температур, засновника і першого директора Фізико-технічного інституту низьких температур АН УРСР, академіка АН УРСР, лауреата Державної премії СРСР та УРСР у галузі науки і техніки, депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання.


5–23 серпня 2024 року в ДНТБ України проходитиме тематична виставка видань з фонду Бібліотеки

В експозиції: книжкові видання (монографія, збірники наукових праць, довідково-енциклопедичні видання), наукова періодика, описи до патентів на винаходи та корисні моделі.

Наукова діяльність

Вчений є автором понад 400 наукових праць. Блискучий фізик-експериментатор. Спільно з Борисом Лазарєвим відкрив і вивчив осциляції магнітної сприйнятливості у широкого кола металів. Розробив метод тунельної електроскопії. Запропонував новий метод вивчення міжмолекулярних взаємодій макромолекул. Розв’язав проблему моделювання поведінки рідини в умовах невагомості. Створив перші потужні надпровідні електричні машини. У 1960–1988 роках — директор створеного за його ініціативою в Харкові Фізико-технічного інституту низьких температур АН УРСР, який очолював 28 років (з 1988 — почесний директор).

В січні 1975 р. був заснований щомісячний науковий журнал «Фізика низьких температур». Одночасно видається в США Американським інститутом фізики англійською мовою під назвою Low Temperature Physics.

Досвідчений вчений суміщав роботу з фундаментальної науки та практики з викладанням у харківських вишах: Харківському державному університеті, Харківському політехнічному інституті, Харківському інституті радіоелектроніки.

Б. І. Вєркін є засновником харківської наукової школи фізиків-кріогенників. Роботи школи експериментальної фізики низьких температур, створеної Б. І. Вєркіним, охоплюють широке коло фундаментальних і науково-прикладних напрямів. Серед його учнів академіки В. В. Єременко, І. М. Дмитренко, В. Г. Манжелій, І. К. Янсон, член-кореспондент І. О. Кулик, професори І. В. Свєчкарьов, І. Я. Фуголь, Ю. П. Благой, Ю. А. Кириченко та ін.

Б. І. Вєркін став лауреатом Державних премій УРСР (1973) та СРСР (1978), був нагороджений п’ятьма орденами та дев’ятьма медалями.

Вшанування пам’яті

Помер 12 червня 1990 року. Похований на Харківському міському кладовищі № 2.

У 1997 р. Національною Академією наук України була заснована Премія НАН України імені Б. І. Вєркіна, яка вручається Відділенням фізики і астрономії НАН України за видатні наукові роботи в галузі фізики і техніки низьких температур.

Ім’я Б. І. Вєркіна носить також створений ним Фізико-технічний інститут низьких температур.

На фасадах Фізико-технічного інституту низьких температур і житлового будинку, де жив Борис Ієремійович, встановлено меморіальні дошки.

На ім’я Б. І. Вєркіна названо астероїд 18287 Verkin (був відкритий співробітницею Кримської астрофізичної обсерваторії Л. І. Черних у жовтні 1975 р. )