Барселонська декларація про відкриту наукову інформацію: що далі?

Після успішного запуску Барселонської декларації у квітні 2024 року понад 100 організацій, які займаються дослідженнями та фінансують їх, з 26 країн вже підписали Декларацію, а близько 50 постачальників даних, сервісів та інфраструктури офіційно висловили підтримку Декларації.

У вересні 2024 року підписанти та прихильники зібралися на Паризькій конференції з відкритої наукової інформації, де вони спільно розробили дорожню карту з колективними діями для переходу до відкритої наукової інформації.

Наступними кроками є сприяння та підтримка цих дій через робочі групи, які зараз створюються, а також продовження заходів з поширення інформації та залучення для розширення охоплення та впливу Барселонської декларації.

Ключем до успіху в досягненні цілей Барселонської декларації буде ефективна та ефективна координація цієї колективної роботи. Для цього необхідно створити підтримуючі структури та механізми управління, а також забезпечити необхідні ресурси для підтримки цих заходів. Ми раді поділитися кількома важливими оновленнями з цих питань.

Координація та підтримка

Офіс Барселонської декларації було створено для сприяння робочим групам, організації зустрічей та звітності, управління веб-сайтом та платформами соціальних мереж, а також для просування та залучення до Барселонської декларації.

CWTS Leiden, Фонд SIRIS та Crossref виділили фінансування на період 3 років (45 тис. євро від кожної організації, загалом 135 тис. євро на рік) для підтримки персоналу та загальних операційних витрат Офісу Барселонської декларації. Ця угода детально описана в Меморандумі про взаєморозуміння. Ми вітаємо додаткове фінансування від грантів, внесків спільноти чи інших джерел. Такі кошти можуть бути використані для фінансування конкретних заходів, наприклад організації подій, адвокації та комунікаційних дій.

Управління

Повноваження щодо прийняття рішень та стратегічний напрямок діяльності Барселонської декларації, а отже, і діяльності Офісу Барселонської декларації, будуть належати Раді Барселонської декларації, яка буде створена у 2025 році з представництвом серед підписантів та прихильників.

До створення Ради Барселонської декларації тимчасову відповідальність за стратегічне керівництво діяльністю Барселонської декларації буде нести керівна група. Ця група складається з представників організацій, які до цього часу координували запуск та діяльність Барселонської декларації (CWTS Leiden, Фонд SIRIS, Curtin Open Knowledge Initiative (COKI) та Університет Сорбонни), з додаванням представника Crossref як організації, яка підтримує адміністрування Офісу Барселонської декларації.

Виконавчий директор

Ми раді повідомити, що Б’янка Крамер (Sesame Open Science) призначена виконавчим директором Барселонської декларації, відповідаючи за стратегічне планування та публічне представлення Декларації. Вона буде виконувати обов’язки виконавчого директора Декларації паралельно з іншою консультаційною роботою у сфері відкритої науки. Б’янка зіграла ключову роль у процесі підготовки Декларації та залучення підписантів і прихильників Декларації. Тепер вона очолить подальший розвиток Декларації, тісно співпрацюючи з керівною групою та, після її створення, з Радою Барселонської декларації.

Деталі