Дискусії щодо відкритого доступу
29 липня вийшла друком стаття
“Майбутнє наукового видавництва: зміна політики фонду Гейтсів та питання щодо моделі “золотого” відкритого доступу”.
У 2015 році Фонд Білла та Мелінди Гейтс запровадив нову політику публікацій, обіцяючи оплачувати витрати на публікацію статей своїх грантоотримувачів за умови, що кінцевий варіант дослідження буде вільно доступний онлайн. Однак, у березні 2024 року Фонд оголосив, що з 1 січня 2025 року більше не покриватиме витрати на публікацію, що викликало занепокоєння серед дослідників та експертів.
Рух за відкритий доступ розпочався в 1990-х роках, аби зробити дослідження, фінансовані платниками податків, доступними для всіх. Однією з найпоширеніших моделей є “золотий” відкритий доступ, де видавці стягують разовий платіж за обробку статті та роблять її вільною для читання відразу після публікації. Проте ця модель спричинила перевагу кількості статей над якістю.
У своїй новій політиці Фонд Гейтсів запропонував авторам розміщувати препринти своїх прийнятих до публікації рукописів онлайн, а потім публікувати їх у будь-яких журналах. Було запущено нову платформу VeriXiv для перевірених препринтів, яка обіцяє проводити 20 перевірок етики та якості.
Високі витрати на публікацію (APCs) викликають занепокоєння, особливо серед дослідників, які не мають фінансування. Анета Пазік-Айбар з Національного наукового центру Польщі підкреслює необхідність аналізу витрат на публікації та забезпечення прозорості.
Альтернативні моделі, як-от “зелений” та “діамантовий” відкритий доступ, намагаються вирішити ці проблеми. “Діамантовий” OA передбачає безкоштовну публікацію та доступ до досліджень без витрат для авторів або читачів, але вимагає значних інвестицій.
Поточна ситуація в науковому видавництві є складною, і експерти не мають одностайності щодо майбутнього. В статті також зазначається, що нинішні проблеми вимагають значних зусиль та ресурсів для підтримки якості та етичних стандартів у публікаціях.