Дослідження щодо ландшафту системи постійних ідентифікаторів
Усім, хто цікавиться відкритою наукою та роботою з масивами метаданих рекомендуємо статтю групи авторів щодо ландшафту системи постійних ідентифікаторів (PIDs).
Хоча стаття вийшла ще у 2022 році, разом з тим, вона не втратила актуальності. У статті, автори зробили наступні висновки:
- Існують дві основні категорії PID: “технічні” та “адміністративні”. Технічні PID, як, наприклад, ідентифікатори для наукових приладів, дослідницьких установ чи фізичних зразків, впроваджуються головним чином самими дослідниками. Вплив інших зацікавлених сторін, як-от наукові фонди чи бібліотеки, тут мінімальний. На противагу цьому, адміністративні PID (наприклад, ORCID, OrgIDs, grantIDs та RAiDs) більше використовуються в адміністративних цілях та активно підтримуються науковою спільнотою. Водночас, обізнаність серед дослідників про адміністративні PID є значно нижчою (за винятком ORCID, який уже широко поширений). Незважаючи на умовність цієї класифікації, вона є корисною для оцінки ризиків, пов’язаних з впровадженням PID.
- Існує занепокоєння через припинення серії заходів PIDapalooza, яка дозволяла обмінюватися новинами та досягненнями в галузі PID між країнами, зацікавленими сторонами та різними напрямами роботи з PID. Хоча можливо знайти альтернативні майданчики для продовження цих дискусій, існує ризик фрагментації обговорень на національному рівні, якщо можливості для глобальної дискусії будуть втрачені.
- Аналіз показав, що майже немає політики впровадження PID на рівні установ, за винятком декількох випадків, як-от Британська бібліотека, яка була партнером у проекті FREYA. Це важливо для підвищення обізнаності дослідників про змінний ландшафт PID і очікувані дії з їхнього боку.
- Наукові фонди можуть відіграти ключову роль у консолідації ландшафту PID. Наприклад, стратегія NWO щодо PID (Національної наукової організації Нідерландів) зосереджує увагу на пріоритетах впровадження таких ідентифікаторів, як ORCID, grant IDs та OrgIDs.
- Зараз співіснують різні підходи до впровадження PID. Наприклад, DOI (цифрові об’єктні ідентифікатори), підтримувані Crossref чи DataCite, є ознакою певного рівня консолідації PID. Однак існують й інші успішні робочі процеси, засновані на URN (універсальні ресурсні імена) або handle IDs (як, наприклад, у RAiDs). Ці підходи, як правило, динамічніші, і з часом різні робочі процеси можуть об’єднуватися. Наприклад, URN або handle ID може згодом отримати також ідентифікатор DOI. Проте цей етап ще не досягнутий для значної кількості нових PID.
Також цікавим є те, що у рамках дослідження було підготовлено сім кейс-стаді, кожен з яких досліджує різні робочі процеси, ризики та уроки, винесені з процесів впровадження PID для різних організацій. Одним з прикладів є впровадження Голландського цифрового ідентифікатора автора (DAI) у Нідерландах та його заміна на ORCID/ISNI. Цей кейс показує, як успішно замінити існуючий PID на новий, більш універсальний.