Зміни в політиці Scopus. Оновлена політика щодо відбору видань
Як відомо, міжнародна реферативна база даних Scopus від компанії Elsevier в цьому році відсвяткувала своє 20-річчя. Усі користувачі бази даних мають змогу протягом багатьох років використовувати удосконалений функціонал та інструменти. Фахівці компанії подбали про кожного науковця, який потребує доступу до найновішого та найякіснішого міждисциплінарного контенту. Сьогодні Scopus індексує публікації понад 7 тисяч видавництв з усього світу, з яких близько 200 — це українські наукові видання. Ці журнали, книги та матеріали конференцій знаходять та цитують мільйони користувачів Scopus у статтях, грантових заявках, звітах та патентних заявках.
Scopus завжди мав чітко визначену політику відбору наукових видань, що ґрунтується на рекомендаціях міжнародно визнаної Ради Експертів з Відбору Content Selection and Advisory Board (CSAB).
Elsevier прагне забезпечити точність та високу якість вмісту бази даних, тому, після ретельного вивчення та аналізу наявної інформації, політика щодо вмісту Scopus була оновлена.
Про нові зміни, що наразі активні та будуть застосовуватися в майбутньому процесі відбору для Scopus, повідомляється у блозі компанії:
Скасування умови «2 роки» для нових журналів
З серпня 2024 року скасовано вимогу подання журналу на перевірку Scopus CSAB лише після двох років публікацій. Тепер видавець журналу самостійно визначає найкращий момент для подання видання до Scopus. Однак CSAB все ще вимагатиме наявність певної історії публікацій для рецензування. У разі негативного результату оцінки журнал не матиме можливості застосувати період ембарго. Ця зміна забезпечує повну прозорість і дає можливість новішим виданням швидше потрапити до Scopus.
Заохочення журналів до інтеграції політики Generative AI
Generative AI (GenAI) відкриває нові можливості, але й створює виклики у написанні наукових та академічних публікацій. Scopus заохочує журнали розробляти спеціальну політику щодо GenAI і повідомляти про використання цієї технології під час створення вмісту або в процесі рецензування та публікації. До прикладів, які вже використовуються великими видавцями у політиках або деклараціях, належать:
- Використання штучного інтелекту та його технологій у наукових публікаціях (Elsevier)
- Рекомендації WAME щодо чат-ботів і генеративного штучного інтелекту у наукових публікаціях (WAME)
Посилений контроль за змінами журналу
З метою підтримки високих стандартів якості Scopus гарантує ретельний моніторинг та перевірку змін у журналах чи виданнях. Автентичність змін перевіряється перед внесенням оновлень. Зміни, до яких відносяться зміни назви, ISSN, права власності або редакційного контролю, можуть вважатися значними. У таких випадках журнал/видання має бути повторно подане на перевірку Scopus відповідно до стандартного процесу перевірки назв.
Рішення про включення журналу/видання до Scopus базується на незалежних рекомендаціях CSAB. Однак Elsevier, за погодженням з CSAB, залишає за собою право змінювати рішення, коригувати критерії відбору, зупиняти, видаляти або повторно оцінювати видання, прийняті до Scopus, без попереднього повідомлення.